Kdyby chyby aneb jak nedělat chyby v textu

Určitě to dobře znáte – ač se snažíte sebevíc, chybička se vloudí a zkazí celkové dojmy, které má váš text vytvářet. Ať už se jedná o tvorbu jakéhokoli obsahu, měl by být v ideálním případě bezchybný. Jak toho docílit a co (ne)funguje mně?

Je to jednoduché. Pokud vytváříte texty, které má kromě vás někdo číst, měly by být čtivé, kvalitní a bezchybné. Obzvláště, pokud jste firma, freelancer, manažer, úředník, podnikatel nebo třeba blogerka. Jak se chybám, překlepům a všem těm nejrůznějším gramatickým nehoráznostem vyhnout? Inspirujte se mými tipy, které vás vysvobodí. Tedy když budete chtít a budete je dodržovat.

Není chyba jako chyba

Krok číslo jedna? Nebuďte zbrklí. Uvedu vám příklad z tohoto týdne, který mě inspiroval k tvorbě tohoto článku. To si tak kopíruju krásný motivační citát, který chci sdílet na sociálních sítích. V Canvě, kde vytvářím grafiky, přidám uvozovky a vložím text, až je vše téměř připraveno ke zveřejnění. Tedy téměř. Dokud si nevšimnu, že v citátu chybí čárka v souvětí. Tak se pustím do úprav a obrázek stahuju znovu. Sláva, je čas vyrazit s ním do světa.

Tušíte, který ze dvou obrázků jsem nakonec po všech peripetiích nahrála na profil 365 úsměvů? Přesně tak – ten s chybějící (a dost podstatnou) čárkou. Naštěstí mám ještě copy sestru, která mě na chybu okamžitě upozornila. A nejen na tuhle, já si totiž ani nevšimla, že jsem v telefonu napsala špatně i uvozovky, protože ty pravé české můj smartphone neumí. Ano, prosím pěkně, chybička se vetřela… a nebyla to ledajaká chyba, byla to moje stará dobrá známá – zbrklost. Poznáváte se? Je to i váš případ? Šijete někdy text nebo nějaké to sdělení horkou nití? Pojďme to společně změnit. Ano, i já si své tipy zopáknu, slibuju. Tak hurá do toho!

Nechte to na automatu

První krok je jednoduchý a ani vám nedá tolik práce. Ve vašem textovém editoru prostě a jednoduše zapněte automatickou kontrolu pravopisu. Ta sice nedokáže čarovat, ale základní překlepy poměrně snadno odhalí. Dejte si však pozor – umí upozornit na běžné chyby, ale to je v podstatě vše. Pro začátek je to takový dobrý pomocník při primárních úpravách textů, který si vás rychle ochočí. Nenechte se však rozmazlit – není to všeuměl a vaše texty před chybami nespasí.

Čtěte, čtěte a zase čtěte

Každý text si po sobě několikrát přečtěte – to je takové zásadní pravidlo bezchybného textu. Jaký problém u tohoto mého tipu může nastat? Po chvíli už na své texty možná neuvidíte, tak jako já, a chyby vám doslova proklouznou přímo mezi prsty. Jak problém vyřešit? Dopřejte si časový odstup (pár hodin, den nebo dva), aby tvorba dozrála – pravděpodobně se vám pak podaří texty dokonale vyladit, doopravit a uhladit. Jedině tak budou mít šanci na dokonalost. Prostě na ně najednou uvidíte. A uvidíte je úplně jinak.

Víc očí víc vidí

Pořiďte si další pár očí. Jak a kde? Stačí zjistit, kdo ve vašem okolí má smysl a cit pro gramatiku. No jo – a má pár minut, aby po vás přelouskal text. Někdy totiž stačí pohled další osoby, která přijde na překlep, chybějící mezeru či čárku, které se zkrátka v rámci vašeho čtení vlastních písmenek zatoulaly a upadly v zapomnění. Je to drobnost, která dělá zázraky. Navíc se může stát, že dostanete milou a užitečnou zpětnou vazbu čtivosti vašeho textu. Zkusíte to?

TIP: Klíčem k autenticitě na sociálních sítích je přirozenost. Snažte se jednoduše být více přirození a méně přemýšlejte nad tím, jak působíte na druhé.

Zaměřte se na sebe, (sebe)důvěra umí divy

Během úprav a oprav textů se vždy můžete přiučit něčemu novému. Pokud si s čímkoli nevíte rady, je dobré nahlédnout do pravidel pravopisu, abyste si osvěžili to, co už nejspíš dávno víte. Nebo nevíte? Trénujte, vzdělávejte se, dohledávejte si informace. Naučte se, jak vůbec začít psát. Třeba v mém eBooku Jak začít psát. Posilujte jistotu, sebedůvěru a víru ve vlastní um. A nebojte se chyb, protože žádná z nich není zbytečná.

Chybami se člověk učí – a to platí i při psaní. A kromě toho… jen málokdo vytvoří na poprvé text bez chyb, překlepů a nesmyslné či chybějící interpunkce. Vytvořte si váš vlastní systém revize obsahu, aby vaše sdělení dávalo smysl. A aby se nakonec nenašel nikdo, kdo odhalí chybu, kterou jste v rámci oprav zbytečně přehlédli.

P.S. Jestli v mém textu najdete chybu, což se koneckonců klidně může stát, A) protože si právě dávám sklenku mého oblíbeného růžového vína, B) protože dnes nenechám článek uzrát a chci se o něj podělit, C) protože tento text čtu už po padesáté, máte u mě moje oblíbené růžové víno. §úůph

P.P.S. To poslední není chyba a víno vám za to rozhodně nepošlu. To vám napsala moje kočka.

Zdroj obrázků: Canva

Vendula Jelínková
Tančím s písmenky na volné noze. Své zkušenosti s pozitivní psychologií a psaním jako motivátorka předávám těm, kdo chtějí skočit do kreativního světa snů rovnou po hlavě. Všem, kdo chtějí psát každý všední den, aby jejich dny byly jednou provždy nevšední. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Verča napsal:

  Super tipy, jenom s tím najatým korektorem či korektorkou bych si nebyla ani tak 100% jistá. Mám zkušenost s tím, že jsem předělávala klientům e-booky do grafické podoby poté, co “mi je už 2x projela korektorka” a stejně jsem tam našla překlepy. Takže i korektor je jenom člověk a není 100%. I když v tomhle případě, když mu někdo zaplatí za opravu textu, chyb a překlepů, tak by měl odvést 100% výkon no…

  • Vendulka Jelínková napsal:

   Ahoj Verunko, samozřejmě beru nutnost korektora jako poslední důležitý krok, tedy ve spojení s ostatními tipy. Výběr toho správného korektora – to už je věc druhá. Určitě to sama znáš, je to jako s jakoukoli další službou. Já osobně mám vyhráno, mám sestru, která se korekturami zabývá. Nicméně pokud musím sáhnout jinam, pak dám na doporučení klientů nebo reference. 🙂

 2. Lucka napsal:

  Moc pěkné tipy, ta česká gramatika není nejlehčí a určitě se mi budou hodit.

  Pěkný den 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Sexy texty snadno a rychle!

  Získejte eBook zdarma Jak začít psát. Začněte.

 • Nejnovější články
 • Hurá na facebook!